נשירת שיער – הגורמים ודרכי הטיפול

השיער מתחלף ומתחדש באופן תמידי, אולם אם מתרחשת נשירה של מעל מאה שערות ביום, סביר להניח שמדובר בנשירת שיער מוגברת.
כיום, קיימים מגוון פתרונות ודרכי טיפול נוחות שיכולות לסייע לכם להתמודד בקלות עם הבעיה. אילו אוכלוסיות סובלות מנשירת שיער, מהם הגורמים לנשירת שיער ועם איזו חברה כדאי ליצור קשר בכדי לטפל בתופעה?
ריכזנו עבורך במדריך את כל המידע החשוב שכדאי להכיר.

כיצד עובד מחזור השיער?

נשירה בשיער מתרחשת אצל כל אחד ואחת מאיתנו באופן יומיומי בעקבות התחדשות של השיער. נשירה של 50 – 100 שערות ביום נחשבת תקינה. מעבר לכך עלולה להיווצר בעיית נשירת שיער שעליה רצוי לקבל חוות דעת מקצועית ואף להתחיל טיפול. אצל כולנו השיער מתחלף במחזוריות המורכבת משלושה שלבים –

שלב א’ – שלב הגדילה (Anagen)

שלב הגדילה הינו השלב הראשון במחזור השיער. בשלב זה השערה מתחילה לצמוח מהעור. בדרך כלל שלב הגדילה נמשך בין שנתיים לשש שנים. משך שלב זה הינו דינאמי ונקבע בהתאם לגורמים גנטיים וסביבתיים ומשפיע על אורך השערה. רוב השערות בראש נמצאות בשלב זה בכל רגע נתון.

שלב ב’ – שלב הסיום (Catagen)

שלב הסיום הינו השלב שבו הגוף מתחיל לייצר אותות הגורמים להפסקת תהליך הגדילה. בשלב זה השערה עדיין מחוברת לעור,  אך בשל הפסקה של אספקת הדם אליה היא מתחילה “להידחק” אל מחוצה לו וזקיק השערה שתמך בה לאורך תהליך הגדילה מתנתק ממנה. שלב זה נמשך בממוצע עשרה ימים עד שבועיים.

שלב ג’ – שלב המנוחה (Telogen)

שלב המנוחה הינו השלב שבו השערה סיימה את מחזור חייה. השערה  הישנה מתנתקת מהשורש ונדחקת החוצה על ידי שערה חדשה שצומחת במקומה.

מי סובלים מנשירת שיער?

תופעת נשירת שיער מהווה בעיה נפוצה העלולה להשפיע על אוכלוסיות מגוונות ברחבי העולם – כדוגמת גברים, נשים וילדים במגוון גילאים. ריכזנו עבורכם את האוכלוסיות העיקריות הסובלות מנשירת שיער:

  • מבוגרים – רבים מהמבקשים טיפול בנשירת שיער יכולים להיות אנשים מבוגרים. נשירת שיער הינה תופעה טבעית המתרחשת עם הגיל. נשירה בשיער אצל מבוגרים מתרחשת במקומות שונים בגוף מלבד הקרקפת כדוגמת הרגליים, המפשעות והזרועות.
  • נשים –  נשירת שיער אצל נשים נחשבת לנפוצה במיוחד בעקבות הפרת האיזון ההורמונלי בגוף. אצל נשים מתרחשים שינויים הורמונליים במהלך ההריון, לאחר הלידה ובתקופת גיל המעבר. שינויים הורמונליים אלו גורמים לדילול בצמיחת השיער. נשים שאינן סובלות מנשירה יכולות להנשיר עד 150 שערות מדי יום ואלו הסובלות מנשירה ינשירו מעל 300 שיערות מדי יום.
  • גברים – הצורך להתחיל טיפול בנשירת שיער גברים נוצר בשל העובדה כי שכיחות כלל הגברים הסובלים מנשירת שיער עומדת על  כ-80%. הנשירה מופיעה באופן הדרגתי בגילאים ובאזורים מגוונים ובאה לידי ביטוי בעיקר באזור המפרצים וקודקוד הראש. נשירה בשיער אצל גברים גורמת לנסיגתו לאחור עד שנותר בצידי הראש ומאחורי הקרקפת. אצל גברים מתרחשים גם לא מעט מקרים של התקרחות.
  • ילדים – בשונה מהאוכלוסיות הבוגרות הסובלות מנשירה, נשירת שיער אצל ילדים נובעת ברוב המקרים מנסיבות רפואיות ונפשיות מסוימות כדוגמת דלקת בעור הקרקפת (סבוריאה למשל), אלופציה אראטה וגם במצבי סטרס והפרעת  דחק (PTSD). במקרים מהסוג הזה חשוב לאבחן את נסיבות הנשירה המדויקות ולהתחיל בטיפול רפואי מתאים.
  • אנשים הסובלים ממתח נפשי – חוסר איזון נפשי כדוגמת: מתח, לחץ, טראומה, חרדה, דיכאון וכו’ עלולים להחליש את השיער ובעקבות כך לגרום לנשירה מאסיבית.
  • מחלות – נשירת שיער מופיעה אצל אנשים חולים בעקבות היחלשות הגוף. נשירה בשיער יכולה להיות גם תוצאה של טיפול במחלה הפוגע בחוזקם של זקיקי השיער.
  • אנשים עם סיבות גנטיות אחרות: סיבות גנטיות נוספות יכולות לשמש גורם לנשירת השיער, כך שאם יש למשפחתך היסטוריה של נשירת שיער, יתכן שתהיה נטיה גנטית לנשירת השיער.

גורמים לנשירת שיער

נשירה בשיער משפיעה על כל אדם ואוכלוסיה באופן שונה. אם ברצונך לאבחן האם התופעה מתרחשת אצלך, רצוי להתייעץ עם גורם מקצועי ולהחליט על טיפול מתאים. לפני ההתייעצות עם גורם מקצועי, קיימים כמה גורמים לנשירת שיער שכדאי להכיר –

 1. רמת החומציות בדם – לא הרבה אנשים מודעים לקשר בין שמירה על רמת חומציות תקינה בגוף לצמיחת שיער חזקה וטובה. כל שינוי בדרגת החומציות באיברים ובדם עלול לפגוע בתהליכים שונים ולסכן את בריאותינו. כל מזון שאנו צורכים עובר תהליכי פירוק ועיכול בגוף, שבסופם נותרות שאריות. סולם ה PH הינו מדד לרמת הבסיסיות והחומציות בחומרים. סקאלת ה PH נעה בין 1 ל-7 עבור חומר חומצי, ובין 7 ל-14 עבור חומר בסיסי כאשר pH1 מעיד על רמת החומציות הגבוהה ביותר ו  pH14 מעיד על רמת הבסיסיות הגבוהה ביותר.
  ברמת חומציות תקינה של הגוף כלל המנגנונים עובדים באופן אופטימלי ומתקיים תפקוד תקין ויעיל של התאים. רמת החומציות הטבעית והתקינה של הגוף עומדת על 7.4.
 2. הרגלי התזונה – מה גורם לנשירת שיער? גורמים לנשירת שיער יכולים להיות הרגלי תזונה לקויים. מחסור בויטמינים ובמינרלים נגרם בשל תזונה לא מאוזנת או בשל דיאטות מסוגים שונים. במצבי מחסור הגוף מנצל את מאגרי הויטמינים והמינרלים בהתאם ליכולתו. כאשר המאגרים מתרוקנים, חלה נשירת שיער מוגברת והשיער הופך לשביר ודליל.
 3. מצבי מתח מתמשכים – נשירה בשיער נגרמת גם בעקבות מצבים נפשיים לקויים.  מה שמתרחש בנפש של כל אחד מאיתנו יכול להשפיע במקרים רבים על המתרחש בגופינו.
  מצבים של מתח, לחץ וחרדה מתמשכים עלולים לגרום להפסקה של צמיחת שיער הראש. כאשר צמיחת השיער נפסקת בעקבות מתח, הגוף מפריש את הורמון הקורטיזול אשר פוגע בזקיקי השיער ובכך מוביל לדילול או לנשירת שיער. תופעת נשירת שיער בעקבות מתח, לחץ או חרדה יכולה להתרחש אף חודשיים לאחר שקרה האירוע הגרם לרגשות אלו.
 4. נשירה אנדרוגנטית/התקרחות גברית – הצורך להתחיל טיפול בנשירת שיער גברים עולה בעקבות סיבות הורמונליות ותורשתיות.
  נשירה אנדרוגנטית המוכרת יותר כהתקרחות הינה השכיחה ביותר של נשירת שיער. נשירה מסוג זה מתבטאת בדילול שיער באזורי המצח, הרקות וגם באזור “הכתר”.
  דילול השיער באיזורים אלו גורם ליצירת מראה של מפרצים. אצל נשים נשירה מסוג זה מופיעה עקב חוסר איזון הורמונאלי המתבטא בשחלות פוליציסטיות, בתקופת ההריון או בתקופת גיל המעבר. קראו כאן על כל הסיבות ודרכי הטיפול בנשירת שיער בקרב נשים
 5. טלוגן אפלוביום – הקרוי גם דלדול שיער מפושט או ‘נשירת טלוגן’ מהווה את אחת הסיבות הנפוצות לדילול ולנשירת שיער. תהליך זה מתרחש כתוצאה מלחץ פיזי או נפשי.
  עקב הסטרס חלה ירידה משמעותית במספר הזקיקים האחראים לצמיחת השיער בשלב הטלוגן של מחזור השיער בהשוואה לזקיקים הנמצאים במנוחה/נשירה.  בשל כך התוצאה היא נשירה מוגברת ודילול של השיער.
  על אף שטלוגן אפלוביום גורם לשיער להפוך לדליל מאוד, הוא אינו מצב של הקרחה מלאה.

כיצד מומלץ לטפל בנשירת שיער?

קיימים לא מעט גורמים העלולים ליצור נשירת שיער סיבות שונות ומגוונות לכך. הודות להתפתחות טכנולוגית משמעותית ולהתפתחות של מחקרים רבים, קיים מגוון רחב של פתרונות לעידוד צמיחת השיער ולחיזוק השורשים.

ישנן כמה דרכים מומלצות לטיפול בנשירת שיער –

 • שיפור הרגלי התזונה – צמיחה תקינה של השיער מתרחשת רק כאשר ישנה רמה תקינה של ויטמינים ומינרלים בדם. שיפור הרגלי התזונה באמצעות תפריט מאוזן הכולל ירקות ופירות, דגנים מלאים, חלבונים איכותיים ושומנים בלתי רוויים עשוי לסייע במניעת הנשירה ועצירתה.
 • שתיית מים בכמות מספקת – המים מהווים 70% מגופינו ומהווים רכיב הכרחי לקיום תהליכים המתרחשים בגוף.
  שתיית מעט מים בכמות שאינה מספיקה גורמת להתייבשות העור ולהיחלשות סיבי השיער בקרקפת. הגדלת צריכת המים היומית והעדפת מים על פני משקאות ממותקים או קפאין, צפויה לסייע לשיער לצמוח באופן תקין ולצמצם את הנשירה שהתפתחה.
  מומלץ לשתות לפחות 8 כוסות מים במהלך היום.
 • עיסויים בקרקפת – מלבד העובדה שעיסויים בקרקפת מרגיעים ונעימים, הם מגבירים את אספקת הדם לקרקפת וגורמים לצמיחת שיער בריא ובוהק יותר.
  ניתן לעסות את הקרקפת בעזרת כל 10 האצבעות, בעזרת מכשיר עיסוי מתאים וגם עם שמנים אתרים כדוגמת לבנדר,עשב לימון, שמן קיק, שמן עץ התה, שמן רוזמרין, ילנג-ילנג, רוזמרין ועוד.

  עיסוי באמצעות השמנים נעשה תוך ערבוב עם שמן זית, שמן קוקוס או מים פושרים ולא ישירות על העור. ניתן לעסות את הקרקפת גם באמצעות דבש הידוע בסגולות של שיקום וחיזוק.
  עיסוי הקרקפת עם דבש מתבצע באמצעות מריחה באזורים הבעייתיים. החפיפה תתבצע לאחר שעה.
 • היו רגועים – מתח וסטרס נפשי מהווים את הגורמים המרכזיים לתופעת נשירת השיער. על מנת לשמור לא רק על השיער, אלא גם על בריאות הגוף והנפש חשוב ליצור שגרה רגועה ולדעת שהכל קורה לטובה.
  הגדילו את שעות השינה בלילה, הרבו בקריאה, בצעו מדיטציה, פעילות גופנית והוסיפו לחייכם סיבות לצחוק ולחייך.
 • חפיפה נכונה – חפיפה שאינה מתבצעת בצורה נכונה עם שמפו ומרכך שאינם מותאמים מהווה חלק מהתהליכים היוצרים את נשירת שיער, סיבות רבות ובניהן גם שימוש במוצרי טיפוח מזיקים לשיער.
  נשירת שיער עלולה להתרחש בעקבות אלרגיה לרכיבים של השמפו והמרכך שטרם אובחנה.

  אלרגיה לרכיבים של התכשירים פוגעת לאורך זמן בחוזק הקרקפת ומאיצה את תהליך הנשירה. רצוי להתייעץ עם רופא עור בנוגע לרכיבים המצויים בתוך התכשירים ובמידת הצורך אף לקבל שמפו רפואי לתקופה שיכול לסייע בפתרון הבעיה.

טיפים לשגרת טיפוח נכונה לשיער

 • מניעת ייבוש אגרסיבי של השיער – שימוש במחליק שיער על שיער רטוב ושימוש בפן  באופן אגרסיבי עלולים להחליש את סיבי השיער. אם אתם סובלים מנשירת שיער הימנעו מכך בתקופה הקרובה והעניקו לשיער מנוחה.
 • סירוק השיער – בעזרת מברשת המותאמת לסוג ולמבנה השיער. יש לשים לב כי הסירוק מתבצע  בכיוון הצמיחה ובתנועות מתונות.
 • הימנעות מהידוק השיער – באמצעות מתיחה העלולה לגרום להיחלשותו ופיזור השיער בתדירות יותר גבוהה.
 • שימוש במסכה לשיער – רצוי להשתמש במסכה לשיער המורכבת משמנים טבעיים  כמו למשל שמן ארגן או שמן קוקוס. ניתן למצוא מסכות המורכבות מתמציות טבעיות בחנויות המתמחות במוצרים טבעיים לשיער.
 • להפסיק לתקופה קצרה עם חפיפה במים מאוד חמים – מים חמים מידי עלולים לשבור את מבנה השערה, לפגום אותה ועקב כך לגרום לנשירה.
 • מלבד הנשירה, חפיפה במים רותחים עלולה לגרום לגירוי עורי ולקשקשים. אם אתם מוכרחים להתרחץ בטמפרטורה גבוהה, העבירו את הטמפרטורה למצב פושר רק בעת מגע עם הקרקפת.

שאלה: האם קיימים ויטמינים וכדורים המסייעים בתהליך טיפול נשירת שיער?

כן. אחת מהסיבות הנפוצות לנשירת שיער היא חוסר בויטמינים ובמינרלים. ניתן לטפל בנשירה באמצעות צריכת תוספי תזונה ומאכלים מועשרים בקולגן, ויטמין B, H, בחומצה פולית, באבץ, בברזל, בויטמין E, בויטמין C ובסידן.
כדאי לתכנן תפריט תזונה מחודש ואת צריכת התוספים בהתאם לבדיקות דם ובהתאם להמלצת גורם מקצועי.

קיימים גם כדורים המסייעים בטיפול בנשירת שיער גברים ונשים. בין אם נשירת השיער נוצרה בעקבות פגם גנטי ובין אם בעקבות ליקוי רפואי מסוג אחר,  נשירת השיער מתרחשת כתוצאה מפגיעה בפעילות של אנזים אלפא 5 המצוי בזקיקי השערה. הכדורים המיועדים לטיפול בנשירה, מעודדים צמיחה מחודשת.

עם איזו חברה כדאי ליצור קשר בנוגע לטיפול בנשירת שיער?

הכירו את חברת ספירולינה פול לייף –  חברה ישראלית המתמחה במזון על, תוספי תזונה וקוסמטיקה טבעית. לחברה מגוון מוצרים טבעיים, איכותיים ומוקפדים היכולים לסייע בטיפול בליקויים בריאותיים שונים כדוגמת נשירת שיער. חזון החברה הינו לסייע למספר רב ככל הניתן של אנשים ליצור אורח חיים בריא על ידי שימוש במוצרים טבעיים כדרך חיים.  צוות החברה מורכב מאנשי מקצוע היודעים לספק מענה הוליסטי מקיף, יעוץ והכוונה לאנשים הסובלים מנשירת שיער, מבעיות בריאותיות אחרות וגם לאנשים הדוגלים באורח חיים בריא ויהיו זמינים לשאלות ולהכוונה לאורח תהליך הטיפול.

ספירולינה פול לייף מתקדמת ומתפתחת באופן תמידי על מנת להעניק ללקוחותיה את הפתרונות העדכניים ביותר בשוק. אתם מוזמנים להתרשם מהמוצרים המגוונים של החברה, ליצור קשר ולקבל ייעוץ בנוגע למוצרים הטבעיים שיכולים להתאים במיוחד למה שאתם צריכים לטיפול שלם מבפנים ומבחוץ.

צפית לאחרונה