גולדן ברי

גולדן ברי – דובדבן האהבה הדרום אמריקאי

גולדן ברי הנם תותי זהב בצבע כתום–זהוב בעלי טעם חמוץ מתוק ומאוד טעים. גולדן ברי נחשבים לחלק ממשפחת מזונות העל של פירות היער.
לגולדן ברי גרגירים בעלי ערך תזונתי חיובי גבוה והם מלאים בסגולות בריאותיות ייחודיות. הגולדן ברי נקטפים באופן ידני בחוות גידול ביתיות בשיא בשלותם ומיובשים בייבוש טבעי תחת השמש החמימה של דרום אמריקה באופן בו נשמרת בהם מספיק לחות המעניקה להם טריות ונוחות לעיסה גם בצורתם המיובשת. קל מאוד לשלב אותם בתפריט התזונה היום יומי, בין אם זה בסלט בריאות, ביחד עם גרנולה, כמרכיב בעוגות ולחמים, בתוך שייק או בין אם אוכלים אותם כך כמו שהם.

מקור הגולדן ברי

מקור פירות היער גולדן ברי הנו מארצות דרום אמריקה, לרבות מאזורי הרי האנדים של קולומביה, אקוודור ופרו. תותי הזהב הללו גדלים מזה אלפי שנים בהרים של דרום אמריקה, כאשר הגובה באזורים הללו מאפשר לגולדן ברי לגדול באופן טבעי בכמויות גדולות. באותן אדמות של אזורי ההרים הגבוהים הללו שוררים תנאים קשים של שינויי מזג אויר, מעט חמצן וקור רב. תנאים אלה משפיעים על תותי הזהב והופכים אותם לאדפטוגנים (בדומה לשורש המאקה שגם הוא אדפטוגן שגדל בסביבה בעלת תנאים קשים) – פירות המעניקים סיבולת להתמודדות עם מצבי לחץ, חרדה ומתחים נפשיים, מחשבתיים ופיזיים.

גולדן ברי – זהב של מזון על

תותי הזהב הללו, לצד היותם טעימים ונוחים לשילוב במתכונים רבים, נחשבים לפירות מזון על מכיוון שהם נמצאו כעשירים במרכיבים תזונתיים כגון: ברזל, סיבים תזונתיים, ויטמין C, אנטי אוקסידנטים, חלבון, ויטמין B1, B3, מינרלים חיוניים כמו זרחן, סידן, ביופבלנואידים (פיגמנטים), איזופלבנואידים, אנתוציאנידים, פלבונים, בטא קרוטן ועוד.

ביופבלנואידים והיתרונות הבריאותיים שלהם

לביופלבנואידים הקיימים בריכוז גבוה בגולדן בריס מיוחסים יתרונות בריאותיים רבים. קיימות עדויות רבות ממחקרים שונים שלפלבנואידים פעילות נוגדת חימצון גבוהה ושתזונה עשירה בפלבנואידים מונעת תחלואה ותמותה ממחלות לב. בנוסף על כך, לפלבנואידים יכולת להגן על שלמות וגמישות כלי הדם, והם גם בעלי תכונות אנטי דלקתיות המסייעות במניעת מספר מחלות ממאירות. פלבנואידים גם נמצאו כאפקטיביים בהגנת העין מפני התפתחות קטאראקט.

יתרונות בריאותיים נוספים של גולדן ברי

 • גולדן ברי משפרים את העיכול ופעילות המעיים, על ידי שיפור ספיגת המרכיבים התזונתיים מהמזון ועידוד חילוף החומרים.
 • גולדן ברי מסייע לחיזוק, שלמות וגמישות כלי הדם, מה שמגביר את יעילות ויסות זרימת הדם ומונע הצטברות של קרישי דם.
  גולדן ברי מצוינים כחלק מטיפול לסובלים מטרשת עורקים.
 • גולדן ברי מזרז סילוק רעלים ופסולת ממערכת הדם
 • גולדן ברי נחשבים למזון על מכיוון שהם בעלי ריכוז גבוהה של חומרים אנטי דלקתיים, אנטי חיידקיים,ונוגדי זיהום. נוגדי החמצון הללו מסייעים בהתמודדות עם דלקות פרקים וכאבים כרוניים במפרקים.
 • אכילת גולדן ברי מחזקת את מערכת החיסון (כמות גדולה של ויטמין C וחלבון).
 • גולדן ברי משפרים את הראיה ומגנים על העין מפני התפתחות קטאראקט.
 • נוגדי החמצון החזקים בתותי הזהב הללו מעכבים תהליכי הזדקנות ומנטרלים את ההשפעות הרעות
  של הרדיקלים החופשיים בגוף.
 • גולדן ברי מסייעים בהורדת הכולסטרול הרע.
 • צריכה יומית של גולדן ברי מעודדת פעילות אנטי סרטנית בגוף, למניעת התפתחות של תאים סרטניים.
 • גולדן ברי מסייעים לבעיות כבד וכליות על ידי עידוד תנועתיות במערכת השתן וניקוי שומנים, מלחים ורעלים
  מהמערכת הלימפטית.
 • הגולדן ברי מלאים בחומרים המעניקים תחושת הרגעה, יכולת סיבולת והתמודדות עם מצבי לחץ, מתח, חרדה ודיכאון.
 • תותי הגולדן ברי מצוינים לירידה במשקל, יש להם ערך קלורי נמוך (רק 35 קלוריות ליחידת-מנה של 10 גר’)
  ומרכיבים תזונתיים רבים וחיוניים המהווים כ-15% מהצריכה היומית המומלצת!
צפית לאחרונה