מיצוי שורש אשווגנדה להורדת סטרס

אשווגנדה

אשווגנדה הנו צמח מזון על המקושר למספר השפעות חיוביות בהקשר של הורדת רמות הלחצים בגוף וקיצור זמן ההתאוששות של הגוף. מיצוי שורש אשווגנדה מומלץ על ידי מומחים רבים בתחום הרפואה הטבעית לאנשים הסובלים מסימפטומים של סטרס.

החיים המודרניים של היום כל כך מהירים ולחוצים, כך שזה לא מפתיע לגלות שאחת הבעיות הגדולות ביותר כיום היא סטרס. יותר ויותר אנשים מתקשים לתפקד בדרך החיים המהירה של היום וזקוקים לעזרה בהורדת לחצים בעבודה ובחיים הפרטיים.
האם אתם מרגישים שחוקים ממתח היום יום? מתקשים לתפקד במהלך היום בגלל לחצים נפשיים? מתקשים להירדם בלילה כי הראש עובד שעות נוספות?
מיצוי של שורש אשווגנדה יכול לעזור.

אשווגנדה הוא עשב המגיע במקור מאזור אסיה, אשר נמצא בשימוש במשך מאות שנים כתרופה טבעית למגוון רחב של מחלות ומצבי רוח. בשנים האחרונות מספר המחקרים הרפואיים החוקרים את הצמח אשווגנדה רק גדל, והממצאים מדהימים, אשווגנדה טומן בחובו סגולות בריאותיות מדהימות. מרבית הרכיבים הנפלאים של אשווגנדה מגיעים מחלק השורש של הצמח, בתהליך של מיצוי השורש לאבקה או נוזל.
הוספת מיצוי אשווגנדה לתזונה היומית מורידה סטרס משמעותית.

באיזה אופן אשווגנדה מוריד סטרס?

אשווגנדה הוא צמח המסייע לאזן את המערכת הפיזיולוגית של הגוף. באופן ספציפי יותר, אשווגנדה מאזן את ההורמונים בגוף התורמים להרגשת חרדות, לחצים וסטרס.

אשווגנדה מכיל רכיבים טבעיים אשר מעניקים לגוף אנרגיה חיובית ומצמצמים את הרגשת העייפות. במקביל, רכיבים טבעיים אחרים של אשווגנדה מדכאים את ייצור של קורטיזול (חומר שיוצר סטרס בגוף) ומסייעים להירדמות מהירה יותר. ההשפעה הדו צדדית הזאת תורמת להורדת הלחצים בגוף, להתאוששות מהירה יותר של הגוף ולהרגשה חיובית יותר במהלך היום. אלו שלוקחים מיצוי אשווגנדה על בסיס יומי מרגישים בהבדל תוך מספר ימים.

אשווגנדה גם כנגד דיכאון וחרדה

אנשים רבים נוהגים להחשיב דיכאון בתור סטרס, מתוך המחשבה שהדיכאון הוא סימפטום של לחץ נפשי מתמשך. היתרונות של אשווגנדה לא מסתיימים רק בהרגשה פיזית טובה יותר, אלא  מחקרים מראים שההרגשה הפיזית הכללית הטובה יותר מלקיחת מיצוי שורש אשווגנדה יכולה גם למנוע דיכאון.

משתתפים במספר מחקרים קליניים שלקחו תמצית שורש אשווגנדה למשך תקופה של מספר שבועות הציגו ירידה משמעותית ברמות הדיכאון (שנבדקו על ידי מספר מבחנים פסיכולוגיים).
במחקרים מסוימים הירידה בדיכאון הייתה משמעותית ביותר (מעל 70%) לעומת הנבדקים בקבוצת הביקורת.
אלה שלוקחים אשווגנדה לא רק מרגישים פחות לחוצים ועייפים – הם גם נוטים פחות לסבול מדיכאון וחרדה.

שינה טובה יותר עם אשווגנדה

שינה גרועה היא בעיה נפוצה בקרב אנשים רבים כיום, ולא מפתיע שהיא קשורה ללחצים על הגוף ולמצבים של דיכאונות. אנשים הסובלים מלחץ נפשי ביום יום, ספורטאים שהגוף שלהם לא מצליח להתאושש כהלכה מאימונים פיזיים קשים, אנשים הסובלים מדיכאון וכו’ לרוב יסבלו גם מאיכות שינה לא טובה (נדודי שינה או שינה לא מועילה).

אשווגנדה מכיל רכיבים טבעיים אשר עוזרים לגוף להירדם מהר יותר ולישון באיכות טובה יותר. הדרך המרכזית ביותר שבה אשווגנדה עוזר לשינה טובה יותר הוא על ידי הורדת רמות הקורטיזול (רמות גבוהות של החומר הזה פוגעות באיכות השינה).

בנוסף, אשווגנדה הוא פתרון טבעי לאנרגיה במהלך היום. הוא מחליף את ההתמכרות לקפאין ולמשקאות אנרגיה אשר פוגעים ביכולת של הגוף לווסת את האנרגיות באופן טבעי ולהתכונן כהלכה לקראת השינה על פי השעון הביולוגי של האדם.

לסיכום, הוספת אשווגנדה לתזונה היומית, לצד מזונות על אחרים כגון דבש פרופוליס, כורכומין ועוד יכולה לשפר את ההתמודדות עם סטרס.

 

מקורות: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3573577/ - מחקר קליני שמטרתו היתה לבדוק את האושווגנדה כאפטוגן בטוח ויעיל המפחית ומשפר מתח וחרדה אצל מבוגרים.

 -https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8462692/  סקירה בנושא מחקרים וניסויים בבני אדם שבחנו את השפעת האשווגנדה . התוצאות המובאות בסקירה הן בעיקר על כמות השינה ואיכותה , ערנות נפשית , רמת חרדה ואיכות חיים.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32316411/ - מטה אנליזה המתבססת. על 5 מחקרים שבחנו VO2 MAX המודד כושר אירובי וצריכת חמצן מירבית אצל ספורטאים וכאלה שאינם בכושר, מסכמת כ תוספת אשווגנדה עשויה לשפר אץ הVO2MAX אצל ספורטאים ולא ספורטאים.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33670194 - מטה אנליזה הסוקרת 13 מחקרים בנושא תוסף אשווגנדה ושיפור תוצאות גופניות אצל גברים ונשים.

צפית לאחרונה