4 יתרונות בריאותיים של כמוסות קולגן

קולגן

מי צריך לקחת כמוסות קולגן ומדוע הוא כל כך מומלץ?

מבוגרים שגופם אינו מצליח לייצר כמות מספקת של קולגן ואנשים שלא מצליחים לאכול מספיק חלבון במהלך היום צריכים לדאוג לנטול כמוסות קולגן בכדי להשלים את הקולגן החסר בגופם.

https://www.youtube.com/watch?v=NMbW7FLQrTQ

קולגן הוא החלבון הנפוץ ביותר בגוף. ניתן למצוא אותו במספר מקומות בגוף, החל מהעור ועד לשרירים שלנו. הקולגן חשוב במיוחד לרקמות המקשרות בין השרירים והאיברים השונים, ובמקומות רבים הוא מכונה “הדבק שמחזיק את הגוף ביחד”. הגוף שלנו מייצר קולגן על בסיס יומי, ואנו גם צורכים אותו במגוון רחב של מאכלים המכילים חלבון מן החי. עם זאת, ישנם אנשים רבים הסובלים מכמות נמוכה של קולגן בגוף, מצב שיכול להוביל למגוון רחב של מחלות ובעיות רפואיות. למשל, אנשים מבוגרים רבים סובלים מרמות קולגן נמוכות (עם השנים הגוף מייצר פחות ופחות קולגן).
דוגמה נוספת הם צמחוניים וטבעוניים שיכולים גם לסבול מרמות קולגן נמוכות (משום שגם הם לא אוכלים בשר, כמובן). בעקבות כך, מומחים ברפואה הטבעית ממליצים לשדרג את התזונה עם כמוסות קולגן.

לקיחת כמוסות קולגן כתוסף תזונה מעניק מספר יתרונות בריאותיים מרכזיים:

1. כמוסות קולגן עוזרות לשמור על מסת שריר

עד 10% מרקמות השרירים מורכבות מקולגן. על מנת לשמור על מסת שריר, הגוף שלנו זקוק לרמות קולגן תקינות. ככל שמסת השריר בגוף נמוכה יותר, אנו הופכים לחלשים יותר ולשרירים קשה יותר לתפקד באופן תקין. כל אדם, גם אם אינו מתאמן, צריך לשמור על רמות קולגן תקינות בגוף בכדי לשמר את מסת השריר הקיימת. מחקרים מראים שתוספת כמוסות קולגן עוזרת להגברת מסת השריר אצל ספורטאים, ומונעת אובדן מסת שרירים אצל קשישים.
הקולגן גם עוזר לשמור על מסת שריר ומגדיל גם את הייצור של קריאטין, חומר האחראי על בניית מסת שריר ושמירה של מים בשריר (שרירים שסופגים הרבה מים מתפקדים טוב יותר).
כמוסות קולגן מומלצות כתוספי תזונה לספורטאים ועבור קשישים הסובלים מאיבוד מסת שריר.

2. כמוסות קולגן מגנות על המוח

סוג אחד של חלבון קולגן (המכונה קולגן IV) עשוי להגן על תפקוד המוח ולמנוע את הופעת מחלת האלצהיימר. במחקרים מסוימים חוקרים גילו שסוג הקולגן המסוים הזה מגן על המוח מפני חלבונים אחרים וחומצות אמינו המקושרים למחלת האלצהיימר. על ידי נטילת כמוסות קולגן ניתן להגביר את הגנה על המוח מפני מחלת האלצהיימר, או לכל הפחות לדחות את התפתחות המחלה ולמנוע חלק מהסימפטומים שלה. מומלץ מאוד לקשישים ולאנשים שמחלת האלצהיימר נפוצה במשפחה שלהם.

3. כמוסות קולגן נלחמות בתסמונת המעי הרגיז

תסמונת המעי הרגיז היא אחת מבעיות העיכול הנפוצות ביותר בעולם. זהו מצב שבו מתפתחות דלקות במעי הגס הגורמות לכאבים רבים ושלשולים. בדרך כלל תסמונת המעי הרגיז נובעת ממתחים (מומלץ לסובלים ממתחים לקחת אשווגנדה להורדת סטרס), צריכת אלכוהול מוגברת, אורח חיים בלתי ספורטיבי, תזונה לקויה ו/או כמות נמוכה של קולגן בגוף. קולגן עוזר למערכת העיכול לעבוד בצורה אפקטיבית יותר בפירוק האוכל, מה שמונע את היווצרות תסמונת המעי הרגיז לאורך זמן.
מחקרים מראים שאנשים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז גם ברוב המקרים סובלים מכמות נמוכה של חלבון קולגן, ולכן, מאוד מומלץ לשמור על רמת קולגן תקינה בגוף (בין אם דרך תזונה עשירה בקולגן או בין עם כמוסות קולגן).

https://www.youtube.com/watch?v=AkcX5oTB5mA

4. מונע כאבי גב תחתון

כאב בגב התחתון הוא אחד מהכאבים הנפוצים ביותר בעשור האחרון בגלל אורך החיים הלא פעיל במשרדים- מרבית האנשים כיום יושבים שעות ארוכות על כיסא משרדי ובכך מופעל לחץ רב על הגב התחתון. בדרך כלל הכאב מגיע מהגידים המקשרים בין השרירים בגב התחתון, גידים שצריכים חלבון קולגן בכדי לתפקד. אנשים הסובלים מכאבי גב עשויים ליהנות מהקלה משמעותית בכאבי גב על ידי לקיחת כמוסות קולגן.

מחקרים שונים מצאו כי יש קשר מסוים בין לקיחת תוספי חלבון קולגן להקלה על כאבי גב. ככל הנראה הסיבה להקלה בכאבי הגב היא התפקוד הטוב יותר של הגידים בגב התחתון כתוצאה מתוספת קולגן לגוף.

מאמרים תומכים:

צפית לאחרונה