5 השפעות מפתיעות של תוסף פרוביוטיקה

כמוסות פרוביוטיקה

פרוביוטיקה הנה תערובת של חיידקים חיים בריאים, הבריאים במיוחד למערכת העיכול. הרבה אנשים היום לוקחים תוסף פרוביוטיקה בכדי לשפר את תפקוד מערכת העיכול שלהם, אבל כדאי גם לדעת שישנם עוד השפעות נפלאות מפתיעות שמקבלים מפרוביוטיקה.

פרוביוטיקה נקראת לעתים קרובות תערובות חיידקים “טובים” או “מועילים” כי היא עוזרת לשמור על הבטן שלך בריאה. בטח כבר שמעתם על סגולות הפרוביוטיקה מאנשים אחרים שלוקחים תוסף פרוביוטיקה או קראתם על ההשפעות החיוביות של הפרוביוטיקה על מערכת העיכול. כאשר אנשים מאבדים חיידקים “טובים” בבטן, למשל לאחר שעוברים טיפול מתמשך באנטיביוטיקה או חיים הרבה זמן על תזונה לא תקינה, תוסף פרוביוטיקה עוזר לגוף לצבור   מחדש את החיידקים הטובים.

תוסף פרוביוטיקה עוזר למערכת העיכול לצבור מחדש חיידקים טובים, מה שמוביל למספר השפעות חיוביות נהדרות כגון שיפור העיכול, הסדרת יציאות ועוד. מעבר לכך, אכילת פרוביוטיקה גם תורמת לגוף במספר דרכים מעניינות שהרבה אנשים לא מכירים.

פרוביוטיקה מורידה רמות כולסטרול רע בגוף

אם הרופא הודיע לך שרמות הכולסטרול בגוף שלך מתחילות להיות מדאיגות, אל תסתכל רחוק יותר מאשר למקרר שלך. תערובת פרוביוטיקה יכולה להיות בדיוק הדבר שיעזור לך להתמודד עם הכולסטרול הרע. מחקרים מצאו שמספר חיידקים טובים הנמצאים במרבית תוספי הפרוביוטיקה עוזרים לכבד לפרק טוב יותר מוצרי חלב ובשר, ובכך מורידים את רמות הכולסטרול בגוף.

פרוביוטיקה מורידה גם לחץ דם

בהמשך לכך, כאשר רמות הכולסטרול בגוף נמוכות יותר ומערכת העיכול עובדת בצורה חלקה יותר, אז הגוף סובל פחות משינויים קיצוניים ברמות הסוכר בדם. כאשר השינויים בגוף לסוכר מתונים יותר, אז לחץ הדם רגוע יותר.

פרוביוטיקה תורמת לבריאות השיניים

הרבה אנשים לא יודעים זאת אבל לקיחת תוסף פרוביוטיקה עוזר לקבל חיוך מושלם יותר. מעבר לכך שהגיינית חלל הפה אינה קוסמטית, היא גם מקושרת למחלות חמורות אחרות כמו סוכרת וזיהומים שונים. מחקרים מצאו שיש בתערובות פרוביוטיקה חיידקים טובים אשר עוזרים לגוף להילחם בחיידקים הרעים שנצברים בחלל הפה.

לקיחת פרוביוטיקה על בסיס יומי מקטינה את הסיכוי לחלות בעששת ומונעת דלקות חניכיים. מעבר לצחצוח יומי עם מברשת שיניים, מומלץ גם לתת עוד דחיפה לתזונה היומית עם תוסף פרוביוטיקה.

פרוביוטיקה עוזרת להילחם בשלשולים

הרבה אנשים חושבים שבגלל שתוסף פרוביוטיקה עוזר להילחם בעצירות, הוא מצד שני לא טוב לתזונה במידה וסובלים משלשולים. אך ההיפך הוא הנכון, דווקא מומלץ לקחת תוסף פרוביוטיקה אם אתם סובלים משלשולים כבר תקופה ארוכה.

בין אם אתם חווים שלשול כבר למעלה מכמה ימים (כך שזה כנראה לא סתם קלקול קיבה) או בין אם אתם סובלים מיציאות רכות כבר הרבה זמן, רוב הסיכויים שאתם סובלים מרמות גבוהות של חיידקים רעים במערכת העיכול. אבל אל תדאגו, יש לנו חדשות מצוינות עבורכם. על פי מספר מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות עולה, שאכילת פרוביוטיקה יכולה לפתור את בעיית השלשול בכך שהיא מאזנת מחדש את יחס החיידקים הטובים לעומת החיידקים הרעים במערכת העיכול.

פרוביוטיקה עוזרת למנוע אקזמה

הרבה נערים ונערות בגיל ההתבגרות סובלים מבעיות עור כגון אקזמה. ברוב המקרים זה נובע מתזונה לא נכונה, ופחות משינויים הורמונליים. אם אתם סובלים מאקזמה, עור יבש או תפרחת כלשהי על העור, אז הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות זה לבחון כיצד אתם יכולים לשפר את התזונה היומית שלכם.

הדרך הטובה ביותר לשפר את התזונה היומית, במיוחד לאלו הסובלים מבעיות עור, היא בעזרת תוסף פרוביוטיקה. החיידקים הטובים בתערובת מורידים את התגובה האלרגית בעור ומקטינים את הסיכון לחוות השפעות עוריות כתוצאה משינויים הורמונליים. מומלץ לשלב טיפול טבעי של פרוביוטיקה עם שמן המפ לילדים.

מקורות מידע

מחקר המעריך את יעילות הפרובויטיקה בהקלה ושיפור חומרת הכאב בחולים עם תסמונת המעי הרגיז.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=L.acidophilus 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35068121/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34365915/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34270930/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=+L.bulgaricus

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=L.salivarius 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=L.lactis+ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=B.longum

צפית לאחרונה