8 יתרונות בריאותיים של ליקוריץ

 

צמח הליקוריץ הוא צמח רב שנתי אשר גדל בעיקר באירופה וכבר היום משומש בטיפולים אלטרנטיביים רבים ותרופות סבתא. חוץ מזה, ליקוריץ הוא צמח טעים מאוד ומקור מצוין של ברזל וחומרים טובים אחרים.
השורשים של הצמח נכתשים ומבושלים כדי לחלץ את המיץ, מה שמכיל את כל הערכים התזונתיים הטובים שלו. תמצית זו מכילה ממתיק טבעי שהופך את המיץ לטעים מאוד ואת התמצית לתחליף סוכר נפלא.
לצמח זה יש רשימה של יתרונות תזונתיים רבים שהופכים אותו לצמח מזון על. יתרונות אלו יכולים לסייע לטיפול ומניעה של בעיות רפואיות שונות כגון: אסתמה, בעיות כף הרגל, התקרחות, ריח גוף, פצעים מוגלתיים, תשישות כרונית, מלנכוליה, שפעת, שיעול, זיהומים נגיפיים, בעיות בכבד, כאבי גרון ועוד. 

 

ליקוריץ נמצא כמסייע למחלות הללו בעזרת מספר יתרונות שונים:

מטפל בדיכאון

ליקוריץ מכיל חומצת גלוקוז שיכולה לעזור עם עצבנות ודיכאון על ידי עידוד ההפרשות של בלוטת יותרת הכליה, בלוטת יותרת הכליה שלנו היא זו ששולטת בהורמוני לחץ ובחומר הקורטיזול, שמשפיע על רמות הלחץ.
כאשר אוכלים את הצמח רמות הלחץ יורדות וניתן למנוע עייפות מתמשכת, מלנכוליה, חרדה ואף לסייע בהתנגדות לזיהומים ואלרגנים. שורש ליקוריץ גם מכיל חומצת אמינו אספרגין, חומר שהגוף צריך כדי לשמור על שיווי משקל תקין במערכת העצבים.

מסייע במחלות לב וכולסטרול גבוה

מחקרים מראים שליקוריץ יכול לשלוט על רמת הכולסטרול על ידי שיפור הזרימה של מיצי הקיבה, כך הגוף מעבד יותר טוב מזון ומפרק יותר טוב את הכולסטרול. במחקרים אלו גם נמצא כי הפעולה נוגדת החמצון של שורש הליקוריץ עשויה לשפר את בריאות הנימים בלב ולעכב את האגירה של כולסטרול בעורקים.

עוזר להתמודד עם גיל המעבר

גיל המעבר פוגע בגברים, אך בעיקר בנשים, בכך שמשנה את האיזון ההורמונאלי. נוגדי החמצון של הליקוריץ עוזרים להתמודד עם בעיות הורמונליות שמקושרות לשינויים הורמונליים של גיל המעבר, בעיות כגון תשישות, שינויים במצב הרוח וגלי חום. בליעת כמוסה אחת בלבד של שורש ליקוריץ יומי יכולה לעזור לאיזון ושליטה על ייצור ההורמון של הגוף בגיל המעבר.

מכיל חומרים שתורמים לעור

הרבה אנשים כבר עושים שימוש בצמח זה לטיפול בבעיות בעור וכחומר שתורם לבריאות העור. ישנם משחות ביתיות של ליקוריץ לטיפול באקזמה, פריחות בעור, פסוריאזיס, וגירוי עקב עור יבש. מחקר רפואי שחקר את החומרים השונים של הצמח מצא שהוא מכיל חומרים אנטי דלקתיים בג’ל השורש שלו שמפחיתים את הסימנים של מחלות עור שונות, כך שרק מריחת משחה עשויה משורש ליקוריץ על האזור 2 עד 3 פעמים ביום יכול לעזור להקל ולרפא את העור.

מונע בעיות עיכול בקיבה 

שורש ליקוריץ משמש לעתים קרובות כחומר לטיפול בהפרעות עיכול ובעיות עם המעיים. תמצית הצמח יכולה לעזור עם אי נוחות בתהליך העיכול ואלחוש כאבים שנובעים מדלקות מערכת העיכול. כמו כן, אכילה יומית של ליקוריץ יכולה לעזור לקידום מעי בריא יותר. טיפול קל עבור כאבי בטן יהיה לאכול את שורש הצמח מומס בתה 2 עד 3 פעמים ביום.

מאיץ הפחתת משקל

יש מחקרים מדעיים שהוכיחו שאכילת ליקוריץ לאורך זמן מאיצה הפחתה משמעותית במסת שומן בגוף. זאת אומרת שהוספת הצמח לדיאטה יכול להפוך את הדיאטה לעוד יותר יעילה בשריפת שומן. כלומר הוא לא רק מזון על שמוסיף לבריאות שלנו ולמניעת מחלות אלא גם תורם לאנשים שרוצים לרדת במשקל.

 

ליקוריץ הוא צמח מזון על שמכיל יתרונות בריאותיים רבים ומסייע להתמודדות עם מגוון רחב של מחלות.
אם אתם רוצים לשפר את התזונה שלכם ולרדת במשקל צמח זה הוא בחירה נפלאה.

 

מחקרים:- 

https://www.traffic.org/news/liquorice-named-medicinal-plant-of-the-year-2012/

הליקוריץ נבחר בפרנקפורט גרמניה כצמח המרפא של שנת  2012 בגלל חשיבותו העליונה לרווחת האדם בעולם. המאמר מסקר דעתם של מומחים רבים על תכונתיו הרבות של ליקוריץ במניעת מחלות שונות.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3832176/

סקירה בנושא ניסוי קליני מבוקר שנערך על מנת לקבוע את ההשפעות של שורשי ליקוריץ בנשים הסובלות מגלי חום בגיל המעבר.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11882402/

מחקר הבודק את השפעת הליקוריץ על חולים היפרכולסטרולמיים. מסקנה: צריכה של תמצית ליקוריץ עשויה לפעול כחומר נגד מחלות לב וכלי דם.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9250104/

מחקר בנושא ליקוריץ וטרשת עורקים 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14522625/

הליקוריץ הוכח מחקרית כמסייע בבעיות עור כמו אגזמות ואף באטופיק דרמטיטיס

 

צפית לאחרונה