9 היתרונות הבריאותיים של תמצית זעפרן

זעפרן תמצית זעפרן

זעפרן הוא אחד התבלינים המופלאים ביותר בעולם

התבלין עשיר ברכיבים טבעיים אשר מעניקים מגוון רחב של יתרונות בריאותיים. מומלץ להתחיל לקחת תוסף מזון על בסיס תמצית זעפרן בכדי ליהנות מכל הסגולות הנפלאות של תבלין הזעפרן.

 זעפרן הוא תבלין המיוצר מפרחי הכורכום, מהחלק של הפרח שאחראי על תפיסת הפולנים של הצמח, הנחשב לאחד מהתבלינים הבריאותיים ביותר שיש. פירות התבלין גדלים בעיקר בארצות ערב, יוון, מרוקו, ספרד, קשמיר ואיטליה, שם תנאי מזג האוויר מתאימים לגידול של פרחי הכורכום של הזעפרן.

 תהליך הייצור של הזעפרן מתבצע ברובו בעבודה ידנית, ולכן הוא נחשב לאחד מהתבלינים היקרים ביותר מבין מזונות העל, כאשר כל זעפרן נקטף מבסיס הפרח ביד. הזעפרן שנקטף מחומם בקערות מיוחדות, תהליך שנועד לחזק את טעמו המתוק, לפני שהוא משווק לקהל הרחב. היתרונות והתכונות הרפואיות הנפלאות של זעפרן הם אלו שהופכות אותו לפופולארי כל כך.

מחקרים שבוצעו על ידי מומחים בתחום הרפואה הטבעית גילו מספר יתרונות בריאותיים וסגולות מרכזיות של זעפרן.

1. זעפרן מחזק את המערכת החיסונית

זעפרן מכיל הרבה ויטמין C אשר ידוע בתור ויטמין המחזק את המערכת החיסונית של הגוף. בנוסף בזעפרן יש רכיבים טבעיים אשר משפרים את מהירות הייצור של כדוריות לבנות בדף,
אשר עובדות בשביל המערכת החיסונית, ומייצרות חומר בשם “קולגן” האחראי על ריפוי פצעים וזיהומים.

2. זעפרן משפר את הזיכרון

מחקרים רבים שנעשו על צמח זה גילו שלתמציות זעפרן יש את היכולת לשפר את הזיכרון, לרבות בקרב קשישים ואנשים הסובלים מתפקוד מוחי לקוי. במקומות רבים בעולם משתמשים בתמצית זעפרן כטיפול טבעי לחולי אלצהיימר ואנשים הסובלים מבעיות זיכרון. 

3. זעפרן מגביר את זרימת הדם בגוף

זעפרן מכיל כמויות גדולות של ברזל ורכיבים טבעיים אחרים אשר נמצאו כמשפרים את זרימת הדף בגוף על ידי הגדלת כמות החמצן בדם. זרימת דם טובה יותר בגוף מסייעת לשפר את המעבר של חומרים חיוניים בגוף ותורמת להרגשה כללית טובה יותר.

4. זעפרן הוא טיפול טבעי מונע למחלת הסרטן

בדומה לסגולות הכורכום, גם זעפרן ידוע בסגולותיו הבריאותיות בכל הנוגע למחלת הסרטן. הזעפרן מכיל מספר נוגדי חמצון ורכיבים טבעיים אחרים אשר נמצאו כרכיבים היכולים לעקב את ההתפתחות של תאים סרטניים קיימים בגוף, ובמקביל, מגדילים את הייצור של הלימפוציטים בגוף המונעים היווצרות של תאים סרטניים חדשים. 

5. זעפרן תורם לבריאות הלב

אשלגן הוא אחד הרכיבים בגוף האחראי על תפקוד הלב. זעפרן מכיל כמויות גבוהות של אשלגן, ולכן, לקיחת תמצית זעפרן יכולה להוביל לשיפור משמעותי בתפקוד הלב ומניעת מחלות לב כמו התקפי לב ושבץ. 

6. זעפרן משפר את תפקוד מערכת העצבים

תמצית זעפרן מכילה כמות גבוה של ויטמין B6 אשר מהווה תפקיד מרכזי ביעילות של מערכת העצבים בגוף.
לקיחת תמצית זעפרן על בסיס יומי עוזר למנוע בעיות עצביות בגוף הנגרמות מעומס עבודה.
מתאים מאוד לספורטאים הסובלים מאימון יתר. 

7. זעפרן מחזק את צפיפות העצמות

חלק מהמינרלים ותרכובות הטבעיות בתמציות זעפרן נמצאו כמסייעות לעצמות בגוף לאגור סידן ומינרלים נוספים החיוניים להתפתחות העצם.
לקיחת תמצית זעפרן יכולה לסייע להתפתחות תקינה של העצמות בקרב מתבגרים ולמנוע בריחה של סידן בקרב הגיל השלישי.

8. זעפרן שומר על רמות תקינות של סוכר בדם

צריכת זעפרן על בסיס יומי יכולה לסייע לשמירה על רמות תקינות של סוכר בדם. הזעפרן מכיל מספר רכיבים טבעיים אשר עוזרים ליציבות אינסולין וגלוקוז בדם,מה שבסופו של דבר מווסת טוב יותר את רמות הסוכר בדם. זעפרן מצוין לחולי סוכרת. 

9. זעפרן מקל על תסמיני חרדה

זעפרן נמצא בשימוש כבר עשרות שנים בתור תחליף טבעי לבעיות של דיכאון וחרדה.
הרכיבים הפעילים הנפלאים שבו מעודדים את השחרור של “הורמונים שמחים” במוח ומונעים חרדה ודיכאון.

 

מקורות

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24299602/ - מחקר שמטרתו לערוך מטה אנליזה למחקרים שבחנו את השפעות הזעפרן על תסמיני דכאון. תוצאות המחקר גילו כי הזעפרן יכול לשפר תסמיני דכאון אצל מבוגרים.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32221179/ - מטא אנליזה הסוקרת 12 מחקרים קלינים של יעילות הזעפרן בהקלה על תסמני דכאון.

צפית לאחרונה